Broń i samobójstwo w Stanach Zjednoczonych

W czerwcu ubiegłego roku, decyzją od 5 do 4 w District of Columbia v. Heller, Sąd Najwyższy zakazał posiadania broni w stolicach kraju i orzekł, że prawo Okręgu nakazuje, aby cała broń palna w domu została zamknięta druga poprawka. Jednak odkrycie przez Sąd Najwyższy drugiego prawa do posiadania broni w domu nie oznacza, że mądrą decyzją jest posiadanie broni lub utrzymywanie jej łatwo dostępnej. Decyzja o posiadaniu broni pociąga za sobą zbilansowanie potencjalnych korzyści i ryzyka. Jedno z zagrożeń, na które dowody empiryczne są najsilniejsze, i ryzyko, którego liczba ofiar śmiertelnych jest największa, to ryzyko popełnionego samobójstwa. W 2005 roku, w ostatnim roku, dla którego dostępne są dane dotyczące śmiertelności, samobójstwo było drugą najczęstszą przyczyną śmierci Amerykanów w wieku 40 lat lub młodszych. Wśród Amerykanów w każdym wieku ponad połowa wszystkich samobójstw to samobójstwa z użyciem broni palnej. W 2005 r. Średnio 46 Amerykanów dziennie popełniło samobójstwo przy pomocy broni palnej, co stanowi 53% wszystkich popełnionych samobójstw. Samobójstwo w tym okresie spowodowało o 40% więcej śmierci niż zabójstwo z pistoletu.
Dlaczego dostępność broni palnej zwiększa ryzyko samobójstwa w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze, wiele aktów samobójczych – jedna trzecia do czterech piątych wszystkich prób samobójczych, według badań – jest impulsywna. Wśród osób, które popełniły prawie śmiertelne próby samobójcze, 24% zajęło mniej niż 5 minut między decyzją o zabiciu się a faktyczną próbą, a 70% zajęło mniej niż godzinę.
Po drugie, wiele samobójczych kryzysów samo się ogranicza. Takie kryzysy są często spowodowane przez bezpośredni stresor, taki jak zerwanie romantycznego związku, utrata pracy lub ucieczka z policją. Wraz z nadejściem ostrej fazy kryzysu, podobnie jak chęć popełnienia samobójstwa. Tymczasowy charakter i ulotne występowanie wielu samobójczych kryzysów wynika z faktu, że ponad 90% osób, które przeżyły próbę samobójczą, w tym próby, które miały być śmiertelne (takie jak strzelanie sobie w głowę lub skakanie przed pociąg), nie idź na śmierć przez samobójstwo. W istocie, uznając samoograniczający się kryzys samobójczy, instytucje penitencjarne i psychiatryczne ograniczają dostęp do śmiertelnych środków osobom uznanym za potencjalnie samobójcze.
Po trzecie, broń jest powszechna w Stanach Zjednoczonych (ponad jedna trzecia amerykańskich gospodarstw domowych zawiera broń palną) i jest śmiertelna. Próba samobójcza z użyciem broni rzadko daje drugą szansę. Próby związane z narkotykami lub rozcięciem, które stanowią ponad 90% wszystkich aktów samobójczych, o wiele rzadziej kończą się śmiercią.
Dowody empiryczne łączące ryzyko samobójstw w Stanach Zjednoczonych z obecnością broni palnej w domu są przekonujące. W literaturze przedmiotu znajduje się co najmniej tuzin amerykańskich badań kliniczno-kontrolnych, z których wszystkie wykazały, że broń w dom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa. Wzrost ryzyka jest duży, zwykle 2 do 10 razy większy niż w domach bez broni, w zależności od populacji próbek (np. Nastolatków w porównaniu ze starszymi osobami dorosłymi) oraz od sposobu przechowywania broni palnej. Związek między bronią w domu a ryzykiem samobójstwa wynika wyłącznie z dużego wzrostu ryzyka samobójstwa przez broń palną, która nie jest równoważona przez mniejsze ryzyko samobójstwa
[patrz też: euromedicus gdynia, wędrujące jądra, nowomed kraków ]

Powiązane tematy z artykułem: euromedicus gdynia nowomed kraków wędrujące jądra