FDA i rozporządzenie w sprawie wyrobów tytoniowych

Wkrótce Senat USA zagłosuje nad projektem ustawy1, który ma bezprecedensowe implikacje dla zdrowia narodu amerykańskiego. Ustawa po raz pierwszy przyzna organowi ds. Żywności i leków (FDA) uprawnienia do regulowania wyrobów tytoniowych. Pod koniec lipca Izba uchyliła wersję ustawy w sposób weryfikujący, ale oczekuje się, że głosowanie w Senacie będzie znacznie bliższe. Prezydent George W. Bush, którego administracja zwykle nie wykazała żywego zainteresowania zdrowiem amerykańskiej publiczności, wskazał, że zawetuje ustawę, jeśli dojdzie do jego biurka. Tak więc margines zwycięstwa w Senacie będzie kluczowy dla przyszłości tego przełomowego ustawodawstwa.
W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami poważnych przykładów chciwości korporacyjnej i niewłaściwego postępowania. Błędy związane z Enronem, WorldCom, a ostatnio Countrywide zrobiły wiele, by zniszczyć wizerunek korporacyjnej Ameryki. Ale żadna część korporacyjnego świata nie wzbudziła większego zaniepokojenia niż przemysł tytoniowy. Jego wykroczenia nie ograniczają się do chciwości; rozszerzają się także na rażące lekceważenie zdrowia publicznego.
Według statystyk śledzonych przez Centers for Disease Control and Prevention około 400 000 Amerykanów umiera każdego roku z powodu chorób wywołanych przez palenie papierosów. 2 Największymi zabójcami są rak płuc i inne nowotwory związane z paleniem, przewlekła obturacyjna choroba płuc i choroba niedokrwienna serca. Tak więc, w ciągu 5 lat, 2 miliony Amerykanów umiera z powodu chorób powodowanych przez tytoń. Choć są one oszałamiające, jak te dane dotyczące śmiertelności, są one karłowate z powodu dużej zachorowalności i utraty produktywności związanej z używaniem tytoniu.
Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich 40 lat rozpowszechnienie palaczy w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spadło, z 42% w 1965 r. Do 20% obecnie.3,4 Ale nawet przy tym postępie, prawie jeden na czterech mężczyzn i jeden Amerykanin w pięciu amerykańskich kobietach nadal palą i są podatne na śmierć i choroby związane z paleniem. Miliony innych osób cierpią z powodu biernego palenia. W latach 2000-2004 palenie tytoniu kosztowało amerykański system opieki zdrowotnej prawie 100 miliardów dolarów rocznie, a spadek wydajności kosztował kraj prawie kolejne 100 miliardów dolarów rocznie2.
Ciężar choroby związanej z paleniem spada nieproporcjonalnie na osoby o gorszym statusie społeczno-ekonomicznym. Firmy tytoniowe żerują przede wszystkim na biednych, niewykształconych, cierpiących na choroby psychiczne i nadużywanie substancji, a także na najsłabszą populację ze wszystkich, młodzież w kraju. Tytoń jest jedynym produktem handlowym, który nie przynosi żadnych korzyści i jest jednoznacznie niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Ale nawet jeśli FDA może regulować paprykę szpinakową i jalape.o, agencja nigdy nie miała uprawnień do regulowania tytoniu.
Wysiłek byłego komisarza FDA Davida Kesslera w celu uregulowania nikotyny jako leku ostatecznie zakończył się niepowodzeniem. W sprawie Food and Drug Administration v. Brown & Williamson Tobacco Corp., 5 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w 2000 roku w decyzji 5 do 4, że odkąd Kongres opracował odrębną strukturę regulacyjną tytoniu poza FDA, nigdy nie zamierzał agencja regulacyjna ds. tytoniu. Sprawiedliwość Stephen Breyer, który jest ekspertem w dziedzinie regulacji i napisał dwie książki na ten temat, napisał sprzeciw
[podobne: biała gęsta wydzielina z pochwy, przychodnia medycyny pracy szczecin, rak jasnokomórkowy nerki ]

Powiązane tematy z artykułem: biała gęsta wydzielina z pochwy przychodnia medycyny pracy szczecin rak jasnokomórkowy nerki